ЕУРО 2008 - и тада су била четири
Пут за Беч.

А тада су била четири: Немачка, Русија, Шпанија и Турска ће се од среде такмичити у полуфиналу Еура 2008, када такмичење уђе у последњу недељу.

Драматична рунда четвртфиналних финала произвела је неке невоље пошто су светски шампиони Италију избацили на пенале, а високо фаворизовани холандски тим стигао је непоражен од стране расељених Руса.

Три од четири победника групе су нокаутирана у прва три дана.

Четврта победница групе, Шпанија је морала да савлада своје демоне, пошто је тог дана 22. јуна била избачена из три главна првенства.

Недеља, 22. јун 2008
Шпанија 0 - Италија 0 (Шпанија победила 4-2 на пенале)

Као што је често случај када се два великана суоче једни против других, овај меч је био тактичка борба воље, а обе екипе су се бориле да се забаве. 90 минута блустер-а од оба тима није могло постићи гол, а ипак у продужецима не би дошло.

На пеналима, била је то борба голмана. Касиљас је био шпански јунак у ноћи у којој су духови прошлости коначно стали на починак.

За разлику од Свјетског купа 1986 и 2002 и Еуро 96 - овај пут Шпанија се није угушила и креће се у полуфинале с Русијом у самоувјереном расположењу.

Субота, 21. јуни 2008
Холандија 1 - Русија 3 (након продужетака)

Холандија је победила у својој групи у неком стилу, људи су поново почели да причају о „тоталном фудбалу“, али можда су прерано постигли врхунац, и баш као што су Руси почели да проналазе свој облик. Холандија је постала трећи победник групе који је изашао, пошто је емисија Андреја Аршавина доспела на централну позорницу.

Роман Павлиуцхенко је врхунским волејом довео Русију испред другог полувремена, али Рууд ван Нистелроои је главом послао изједначујући гол и остало му је четири минуте уобичајеног времена да продужи утакмицу.

Аршавин, одигравши свој први меч турнира откако се вратио од повреде, преузео је контролу над Русима и у потпуности оправдао светски интерес за плејмејкера ​​из Санкт Петербурга пружајући већину руске креативности. Са још увек изједначеним резултатима и казненим ударцима откључао је врата, пружио асистенцију сјајном лоптом према Дмитрију Торбинском у 112. минуту, а затим одбио меч преко Холанђана у 116. минуту, док је одвојио одбрану и пуцао кући да стигне до гола. 3-1.

Менаџер Гуус Хиддинк рекао је након тога: „Не желим да користим велике речи, али скоро је чудо“,

"Тако сам поносан на ове момке. Физички, технички и тактички смо надмашили Холанђане и за нас је то велико постигнуће. Невероватно је видети колико брзо реагују на технички концепт."

Петак, 20. јун 2008
Хрватска 1 Турска 1 (Турска победила са 3: 1 на пенале)

Турска се опет доказала као краљеви који су се вратили и резервисала своје место у последњој четворици упркос великим проблемима са повредама. Хрватска је осјетила да су у полуфиналу, када их је Иван Класниц водио испред, што се чинило као крај продужетака, али Семих Сентурк је имао друге идеје, славећи домаћи изједначујући крајњим задњим ударцем игре да га одведе до пенали. Турска је добила пресудне казне 3-1.

Сада иду у полуфинале са само 13 фит играча, а најзначајније без свог кључног нападача Нихата Кахвеција који ће пропустити остатак турнира са повредом бедара. То комбинује проблеме за отпорне Турке који ће због повреда такође пропустити Сервета Цетина, Тумер Метина и Емреа Белозоглуа.

Турска ће такође бити без Емре Асик, Тунцаи Санли и Арда Туран, који су суспендовани на један меч због нагомилавања резервација. Они ће вероватно размотрити могућност да позову играче за хитне случајеве, што би УЕФА-и требало да пружи посебна диспозиција у екстремним околностима.

Лука Модрић придружит ће се премијерлигашу Тоттенхаму Хотспуру када се 1. јула отвори трансфер прозор након што је потписао 20 милиона фунти. По утисцима о њему на овом турниру, купили су праву звезду у настанку и једног од изванредних играча овог турнира. Хрватска се као тим понашала поносно, али то није било довољно и повреда је била евидентна на финалном звиждуку.

Четвртак, 19. јун 2008
Португалија 2 - Немачка 3

Сан је опет за Португал. Забавна драма за неутралне, Немачка је задивила, а Португал разочаран. Цристиано Роналдо поново је имао лошу игру свог домаћег народа, а гласине да жели напустити Манцхестер Унитед из Реал Мадрида сада ће се потпуно усмјерити.

Фудбалски савез Португазе показао је прстом кривицу на Цхелсеа за најаву именовања Сцоларија прије завршетка турнира, али они ће морати погледати ближе.

Тим сјајних појединаца није се добро снашао као екипа против одлучне и одлучне Немачке. Голови из Сцхвеинстеигер-а и Клосе-а имали су 2-0 за Немачку пре него што је Нуно Гомес повукао један реванш у 41. минуту. Баллацк је постигао гол за 3-1, а гол Постиге у 3. минуту је био премало, прекасно од меркурске Португалке.

Полуфинале почиње у среду, а финале и представљање трофеја Хенри Делаунаи је у недељу.